جلسه سی و دوم – واگرایی زمانی

بعد از واگرایی معمولی و واگرایی مخفی که روی قیمت و اسیلاتورهایی مثل مکدی و آر اس آی میدیدیم، حالا وقت آن شده است که از نظر زمانی حرکت بازار را تحلیل کنیم و ببینیم قدرت دست کدام گروه هست. اینطوری متوجه می شویم که ایا حرکت فعلی بازار از جنس روند هست و بازار در مسیر اصلی خودش قرار دارد یا این حرکت فعلی بازار را باید فقط یک استراحت تلقی کرد. دانستن واگرایی زمانی در بازار بورس و فارکس به ما قدرت پیشبینی بالایی می دهد.

جلسه سی و دوم – واگرایی زمانی
جلسه سی و دوم – واگرایی زمانی

     

با واگرایی زمانی TD چگونه معامله کنیم؟

همانطور که می دانید در واگرایی قیمتی تضاد بین قیمت و اندیکاتور بوجود می آید اما در واگرایی زمانی اختلاف بین قیمت و زمان ایجاد می شود. واگرایی زمانی در واقع ضعف و ناتوانی قیمت در حرکت اصلاحی نسبت به حرکت قبلی خود را نشان می دهد. پدیده واگرایی زمانی به دو دسته تقسیم می شود که در ادامه به بررسی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت و به شما توضیح خواهیم داد که چگونه می توان با واگرایی زمانی TD معامله کنیم.

  1. واگرایی زمانی معمولی (RTD): در این حالت تعداد شمع های حرکت اصلاحی بیشتر از تعداد شمع های حرکت قبلی می باشند. به عبارت دیگر زمانی که فیبوناتچی بازگشتی زمانی را ترسیم می کنیم، قیمت بیشتر از تراز 100% را اصلاح می کند. این پدیده بیانگر ضعف معامله گران در حرکت اصلاحی می باشد. در این صورت باید به دنبال قیمت و الگوی مناسب برای ورود به معامله در جهت روند اصلی بازار باشیم.
  2. واگرایی زمانی هوشمند (STD): واگرایی زمانی هوشمند حالتی است که در آن تعداد شمع های حرکت اصلاحی کمتر از تعداد شمع های حرکت قبلی می باشند، اما نسبت اصلاح زمانی بیش از اصلاح قیمتی است. در این شرایط نیز قدرت بازار در حرکت اصلاحی کمتر از قدرت معامله گران در حرکت اصلی بازار می باشد. اگر بخواهیم به زبان ساده تر مطلب را توضیح دهیم، در اصلاح قیمتی، معامله گران در مدت زمان بیشتری، مسافت کمتری را نسبت به حرکت قبلی می پیمایند.