جلسه بیست و سوم – مک دی و استوک استيک

در این جلسه نگاهی دقیق تر به اسیلاتور مک دی و نحوه کارکردش می اندازیم و با اسیلاتور استوک استیک هم آشنا می شویم. اگر قبلا کلاس تحلیل تکنیکال رفته باشید حتما یک آشنایی کلی با MACD دارید و شاید یکی دو تا سیگنال هم بلد هستید از مک دی بگیرید. اما این ابزار حرف های زیادی برای گفتن دارد و خیلی استفاده های زیادی دارد که فقط حرفه ای های بورس آنها را بلد هستند. این ویدیو آموزش کامل MACD هست به علاوه استوک استیک. Stochastic هم یکی دیگر از آن ابزارهای پر کاربردی هست که هر معامله گر موفقی باید بتواند به درستی از آن استفاده کند.

جلسه بیست و سوم – مک دی و استوک استيک
جلسه بیست و سوم – مک دی و استوک استيک

  

منظور از اندیکاتور استوکاستیک چیست؟

شاید بتوانیم بهترین تعریف از اندیکاتور استوکاستیک را از زبان مخترع آن بشنویم. «گئورگ لین» که مبدع اندیکاتور استوکاستیک است در این‌باره می‌گوید: «اندیکاتور استوکاستیک، مونتوم حرکت قیمت را اندازه‌گیری می‌کند. تصور کنید یک موشک به هوا پرتاب می‌شود. اگر این موشک بخواهد فرود بیاید باید خاموش شود و اگر می‌خواهد خاموش شود باید سرعت خود را کم کند. به همین ترتیب، وضعیت مومنتوم همیشه قبل از خود قیمت تغییر می‌کند.» از گفته‌های گئورگ لین به این نتیجه می‌رسیم که جهت حرکت قیمت، ناگهان تغییر نمی‌کند. بلکه در ابتدا روند غالب کند می‌شود و سپس جهت آن به مرور و طی چند مرحله تغییر می‌کند. این رفتار بازار اغلب در تحلیل موج قیمتی قبلی هر نمودار کاملا قابل مشاهده است.

  

اندیکاتور MACD چیست؟

اندیکاتور MACD نام اختصاری Moving Average Convergence Divergence است که با استفاده از ۳ میانگین متحرک به شما کمک می‌کند تا قدرت، جهت و شتاب یک روند صعودی یا نزولی را تشخیص دهید. این ۳ میانگین متحرک عبارتند از: میانگین متحرک ۹ روزه، میانگین متحرک ۱۲ روزه و میانگین متحرک ۲۶ روزه. این اندیکاتور از خانواده اسیلاتورها است و به کمک آن می‌توان سیگنال های مختلفی دریافت کرد.