آموزش اندیکاتور R% ویلیامز(Williams %R)

اندیکاتور %R ویلیامز توسط لری ویلیامز ابداع شده و به عنوان دامنه درصد ویلیامز (Williams Percent Range) شناخته می‌شود. %R ویلیامز یک اسیلاتور (Oscillator) است و شرایط اشباع خرید و اشباع فروش را مشخص می‌کند.

آموزش اندیکاتور R% ویلیامز(Williams %R)
آموزش اندیکاتور R% ویلیامز(Williams %R)

آموزش اندیکاتور %R ویلیامز: معرفی Williams’ %R

    

اندیکاتور %R ویلیامز توسط لری ویلیامز ابداع شده و به عنوان دامنه درصد ویلیامز (Williams Percent Range) شناخته می‌شود. %R ویلیامز یک اسیلاتور (Oscillator) است و شرایط اشباع خرید و اشباع فروش را مشخص می‌کند. بازه این اندیکاتور محدوده ۰ تا -۱۰۰ است. از این اندیکاتور می‌توان برای یافتن نقاط ورود و خروج معاملات استفاده کرد. اندیکاتور %R بسیار شبیه به اسیلاتور Stochastic است و به همان روش استفاده می‌شود. این اندیکاتور قیمت بسته شدن سهام (طلا، فارکس، ارز دیجیتال و …) را با یک بازه زمانی خاص، به طور معمول ۱۴ کندل مقایسه می‌کند.

    

آموزش اندیکاتور ویلیامز %R

     

اضافه کردن اندیکاتور ویلیامز %R به چارت متاتریدر
برای اضافه کردن این اندیکاتور به نمودار مطابق تصویر زیر عمل می‌کنیم. ابتدا در منوی بالای متاتریدر (MT4) گزینه insert را کلیک کنید و سپس مراحل را مطابق شکل زیر پیگیری کنید تا اندیکاتور %R روی چارت قرار بگیرد.

  

آموزش اندیکاتور ویلیامز %R: اضافه کردن اندیکاتور به نمودار قیمتی در نرم افزار متاتریدر چهار.

    

بعد از انتخاب گزینه اسیلاتور ویلیامز %R پنجره زیر باز می‌شود که می‌توانید دوره اندیکاتور و رنگ آن را تعیین کنید:

    

آموزش اندیکاتور ویلیامز %R: شما می توانید از پنجره تنظیمات اندیکاتور برای تغییرات دلخواه در نحوه محاسبه و نمایش اندیکاتور استفاده کنید.

    

%R ویلیامز به شما چه می‌گوید؟
اندیکاتور ویلیامز %R بین سطوح ۰ تا -۱۰۰ نوسان می‌کند و به معامله‌گر می‌گوید که میزان تفاوت قیمت فعلی نسبت به بالاترین قیمت در ۱۴ روزه گذشته (یا ۱۴ دوره گذشته) چه میزان است. اگر اندیکاتور بین ۰ تا -۲۰ قرار داشته باشد، می‌توان گفت بازار وارد محدوده اشباع خرید شده است. اگر اندیکاتور بین سطوح -۸۰ تا -۱۰۰ نوسان کند، نشانگر ورود دارایی به محدوده اشباع فروش است.
بدین ترتیب زمانی که اندیکاتور %R ویلیامز زیر خط -۸۰ باشد و این خط را به سمت بالا قطع کند، می‌تواند نشان دهنده شروع روند صعودی جدید باشد. هم چنین اگر این اندیکاتور در محدوده اشباع خرید (بالای خط -۲۰) قرار داشته باشد و این خط را به صورت نزولی و به سمت پایین قطع کند، انتظار می‌رود که شاهد شروع حرکت نزولی جدید در بازار باشیم.
این اندیکاتور می‌تواند قدرت یا مومنتوم روند بازار را هم مشخص کند. به طور مثال در طول یک روند صعودی قوی، بازار چندین بار به محدوده منفی ۲۰ یا بالای آن عبور می‌کند. اگر در چنین شرایطی اندیکاتور پایین بیاید و نتواند دوباره به بالای منفی ۲۰ واحد عبور کند، نشانگر تضعیف قدرت خریداران است و شاید سقوط قیمتی شدیدی در پیش باشد. یا اگر بازار در روند نزولی قوی قرار داشته باشد، اندیکاتور ویلیامز %R چندین بار به محدوده منفی ۸۰ یا زیر آن سقوط خواهد کرد. اما اگر اندیکاتور دیگر توان سقوط به این محدوده را نداشته باشد، به این معنی است که قدرت روند نزولی تضعیف شده و به زودی شاهد بازگشت صعودی قیمت‌ها در بازار خواهیم بود.
نکته‌ای که در استفاده از این اندیکاتور باید به خاطر بسپارید این است که سطوح اشباع خرید و فروش اندیکاتور %R به معنی بازگشت روند در آینده نزدیک نیست. در واقع سطوح اشباع خرید و فروش تنها کمک می‌کنند تا قدرت روند بازار مشخص شود. به طور مثال وقتی روند بازار صعودی است، رسیدن اندیکاتور به محدوده اشباع خرید تنها تأییدی بر قدرت روند صعودی بازار است. علاوه بر این نباید سیگنال‌های اندیکاتور %R را به تنهایی استفاده کرد. اکثر سیگنال‌های این اندیکاتور کاذب هستند، چون‌که این اندیکاتور تنها نوسانات قیمتی ۱۴ کندل را بررسی می‌کند.

    

آموزش اندیکاتور %R ویلیامز: سیگنال یابی

    

مناطق اشباع خرید/ اشباع فروش
همان‌طور که قبلاً گفته شد نوسان %R در منطقه ۰ تا -۲۰ نشانگر محدوده اشباع خرید و ورود به منطقه -۸۰ تا -۱۰۰ نمایانگر محدوده اشباع فروش است. ازآنجایی‌که نوسانات ویلیامز %R زیاد است، از روش‌های معمول مناطق اشباع خرید یا فروش برای ورود به معامله استفاده نمی‌شود، بلکه ابتدا روند کلی بازار را پیدا کرده و سپس از سیگنال‌های همسو با روند اصلی، می‌توان به فکر معامله بود. بدین صورت که:

  • اگر روند اصلی صعودی باشد و ویلیامز %R از منطقه اشباع فروش خارج شود (خط -۸۰ را از پایین به سمت بالا قطع کند)، می‌توان گفت سیگنال خرید صادر شده است.
  • اگر روند کلی بازار نزولی باشد و %R خط -۲۰ را از بالا به سمت پایین قطع کند (از منطقه اشباع خرید خارج شود)، سیگنال فروش معتبر صادر شده است.

  

بازگشت‌های روندی
روش دیگر معامله به کمک مناطق اشباع فروش یا اشباع خرید، استفاده از بازگشت‌های روند است. یعنی زمانی که اطمینان پیدا کردیم که روند در حال تغییر است، می‌توانیم وارد معامله شویم. بدین‌صورت که:

  • اگر اندیکاتور %R ویلیامز خط -۸۰ را به سمت بالا قطع کند و پس از خروج از محدوده اشباع فروش، خط -۵۰ را نیز با شیب صعودی قطع کند، یک سیگنال خرید صادر خواهد شد.
  • اگر %R ویلیامز از درون محدوده اشباع فروش شروع به افت کند (خط -۲۰ را به سمت پایین قطع کند) و پس از خروج از محدوده اشباع خرید، خط -۵۰ را نیز با شیب نزولی قطع کند، می‌توان گفت یک سیگنال فروش صادر شده است.

  

واگرایی با نمودار قیمتی
وجود واگرایی صعودی یا نزولی بین اندیکاتور %R ویلیامز و نمودار قیمتی، می‌توان سیگنال فروش یا خرید به شمار برود. اگر اوج یا کف‌های قیمتی تشکیل شده در بازار توسط اوج یا کف‌های خط %R تائید نشوند، می‌گوییم که بازار واگرایی صعودی یا نزولی دارد. واگرایی صعودی که در آن بازار کف‌های قیمتی پایین‌تری ثبت می‌کند، اما در عین حال خط %R متناظر با آن کف‌های قیمتی بالاتری را ثبت می‌کند. کف قیمتی پایین‌تری که در نمودار تشکیل می‌شود نشانگر روند نزولی فعلی بازار است، اما کف قیمتی متناظر با آن‌که در خط %R تشکیل شده و بالاتر از کف قبلی است نشان می‌دهد که قدرت فروشندگان کاهش یافته است. زمانی که این واگرایی‌ها در نقاط اشباع (اشباع خرید و اشباع فروش) به وجود می‌آیند، واگرایی اعتبار بیشتری خواهد داشت.

  

نوسان‌های ناقص
اگر اندیکاتور %R ویلیامز سقف و کف دوگانه نسبتاً هم سطح تشکیل دهد، می‌تواند نشانگر سیگنال فروش یا سیگنال خرید باشد. سقف دوگانه در منطقه اشباع خرید، سیگنال معتبر فروش و کف دوگانه در منطقه اشباع فروش، سیگنال خرید معتبر است.

  

مثال کاربردی:

    

آموزش اندیکاتور ویلیامز %R: مثال کاربردی از سیگنال یابی در بازار فارکس

  

در نمودار چهارساعته EURUSD مشاهده می‌کنید که:

نقطه ۱: اندیکاتور %R ویلیامز وارد محدوده اشباع خریده شده و بعد از نوسان ناقص، دو سقف قیمتی تقریباً هم سطح تشکیل داده است. در ادامه اندیکاتور %R با شیب نزولی خط -۲۰ را قطع کرده است. بدین ترتیب سیگنال فروش صادر شده است.
نقطه ۲: اندیکاتور %R ویلیامز با شیب صعودی خط -۸۰ را قطع کرده و از منطقه اشباع فروش خارج شده است که سیگنال خرید EURUSD به شمار می‌رود.
نقطه ۳: %R ویلیامز در منطقه اشباع خرید قرار داشته و در ادامه با شیب نزولی خط -۲۰ را قطع کرده است. هم چنین در نمودار قیمتی، کندل پین بار نزولی تشکیل شده است که تائیدی بر سیگنال فروش بوده است.

    

آموزش اندیکاتور ویلیامز %R: مثال کاربردی از سیگنال یابی در بازار فارکس

    

در نمودار چهارساعته AUDUSD مشاهده می‌کنید که روند کلی بازار نزولی است. اندیکاتور %R بعد از خروج از منطقه اشباع خرید، خط -۵۰ را با شیب نزولی قطع کرده که نشانگر بازگشت بازار هم سو با روند قبلی و سیگنال فروش است. در ادامه جفت ارز کف‌های قیمتی تقریباً هم سطح تشکیل داده ولی کف‌های %R ویلیامز بالاتر از یکدیگر شکل گرفته‌اند که نشانگر واگرایی صعودی و سیگنال خرید است.